Початок Канону, Тинецький сакраментарій, 11 ст. Над Хрестом видно напис “Sanctus, Sanctus, Sanctus”, під Хрестом: “[T]E IGITVR” (джерело)

Перша літера першої молитви канону — Т, подібна до давньоєврейської букви Тав, яка має форму хреста. Жоден інший знак не пасував би краще до початку цієї великої молитви, в якій поновлюється Голгофське Жертвоприношення. Тож, коли ми почали створювати дивовижні сакраментарії, прикрашені різноманітними буквицями та малюнками, багато уваги було приділено цій букві Тав, і виникла прекрасна ідея: на хресті, який вона являє собою, розмістити образ Христа. Потроху зображення збільшувалося, аж поки не стало представляти цілу сцену розп’яття; цей малюнок, яким би великим він не був, послужив першою буквою для Молитви Te igitur. І, врешті, було вирішено, що це зображення є достатньо важливим, щоб виділити йому окрему сторінку — і так і сталося. Сьогодні вже не видають повних месалів, які б не містили образа Христа на Хресті, поміщеного на аркуші, що прилягає до початку Канону [Тобто, розворот виглядає так: на аркуші ліворуч поміщено Розп’яття, а на аркуші праворуч починається Канон — прим пер]. Цей звичай народився з простого оздоблення буквиці.

Давньоєврейська Тав (з вікіпедії)

Ми можемо знайти свідчення важливості букви Тав зі згадок про неї ще в Старому Завіті; так, пророк Єзекиїл говорить про обраних, що на чолах тих, кого Господь благоволив уберегти, жертвенною кров’ю має бути позначено знак Тав, і тоді їх буде помилувано (Єз. 9, 4.6) [В залежності від перекладу, цей уривок може мати відмінності, особливо враховуючи, що “тав” давньоєврейською означає “знак”. Дом Геранже тут посилається на текст Вульгати, а також на його ранньохристиянські інтерпретації — прим пер]. Це пояснюється тим, що ми були спасені Хрестом Ісуса Христа, який мав форму букви Тав.

Сучасний месал, відкритий на початку Канону (джерело)

Під час Таїнства миропомазання єпископ також наносить на чоло вірних знак Тав святою олією.

Хрест нашого Господа мав форму букв Тав чи Т. Згори було прибито додатковий фрагмент дерева, аби повісити на ньому таблицю з надписанням “провини”, і який доповнює зображення Хреста, як ми маємо його сьогодні. Так, святий Йоан повідомляє, що причину страти Господа нашого було поміщено на Хресті: “Пилат же звелів написати напис і на хресті його примістити” (Ів. 19, 19).

Візьмімо, отже, до уваги важливість літери, з якої починається велична молитва Канону.


Попередня частина
Зміст
Наступна частина


Текст для перекладу взято звідси.

Автор: дом Проспер Ґеранже, французький літургіст, відновник монашого життя у Франції.

Залишити коментар