На Богоявлення Римський понтифікал передбачає унікальну церемонію. Проспівавши євангеліє дня, диякон одразу ж виголошує дати змінних свят цього року. Так, ці парафіяльні оголошення на 2021 виглядають наступним чином:

Знайте, браття улюблені, що, звіщається милість Божа. Різдво Господа нашого Ісуса Христа сповнює нас радістю, тож благовіствуємо вам і радість від Воскресіння Спасителя.
31 січня буде неділя Семидесятидення[: початок підготовки до Посту].
17 лютого – попільна середа та початок посту найсвященнішої Чотиридесятниці.
4 квітня радісно святкуватимемо святу Пасхy Господа нашого Ісуса Христа.
13 травня буде Вознесіння Господа нашого Ісуса Христа.
23 числа того ж місяця – свято П’ятидесятниці.
3 червня – свято найсвятішого Тіла Христова.
28 листопада – перша неділя Адвенту, [тобто пришестя] Господа нашого Ісуса Христа, Якому честь і слава на віки віків.
Амінь.

Зверніть увагу, що не лише текст згадує про радість: мелодія, подібна до пасхального Exsultet, викликає те ж почуття.

Історія цього звичаю така. Згідно з постановами Нікейського Собору, за розрахунок дати Пасхи, від якої відраховуються інші згадані тут свята (крім початку Адвенту), відповідав єпископ Александрії. Він завчасно розсилав відомості про дату єпископам кількох найбільших міст, яких ми сьогодні знаємо як патріархів. А ті вже самі інформували своїх колег з менш важливих кафедр. Відповідно, Західних єпископів про дату Пасхи повідомляв Папа. З часом сформувався звичай, згідно з яким саме на Богоявлення в усіх єпископських церквах (тобто соборах) після євангелія дня це оголошення співав архідиякон чи важливий канонік у білій каппі. Саме в такому вигляді ця практика увійшла в богослужбові вказівки. Але оскільки сьогодні єпископи рідко служать за традиційним чином (тим більш, на Богоялвення), звичай співати Noveritis живе лише в парафіях, де роль архідиякона виконує диякон Меси, а то й єдиний священик.

При цьому, останнім часом весь траді-світ щороку використовує файл, що набирають співці схоли св. Цецилії з парафії св. Євгена в Парижі (поміщений вище; при цьому, самі вони використовують інший текст, згідно з локальним звичаєм). Його легко впізнати за шрифтами, від яких віє Францією 18 століття.
Мені подобається бачити в цьому такий собі відголосок часу, коли всі чекали звістки від александрійських астрономів: а сьогодні всі чекають файл від людини, яка змогла нормально встановити бібліотеку для набору грегоріанскьих нот в своєму LaTeX-редакторі (я от не зміг).

В новому чині теж можливо робити таке проголошення. Я час від часу бачу в інтернетах ноти Noveritis різними мовами, які не згадують про початок Семидесятидення через відсутність цього періоду в новому календарі. Але вживу не бачив і не чув. А ви колись були присутні при такому оголошенні?

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s